رسیدگی به موهای گربه

توسط ن.صفایی 2019/2/7 4:41 ثبت نظر

گربه ها حیوانات تمیزی هستند و چندین ساعت از روز را صرف تمیز کردن خود می کنند. زبان گربه‌ها دارای سطح زبری است و مانند شانه و برس عمل می کند. زبان گربه به تمامی قسمت های بدن بغیر از سر، شانه ها و پشت گردن می رسد. البته این نواحی نیز به وسیله ی پنجه‌ای گربه تمیز می‌شوند. با این وجود برای اینکه از پراکنده شدن موی حیوان روی اسباب و اثاثیه ی خانه خلاص شوید، روزانه گربه را شانه بزنید.

شانه و برس کشیدن موهای گربه از وظایف یک صاحب حیوان خانگی مسئولیت پذیر است. جلسات منظم شانه موهای گربه از سستی و ریزش مو جلوگیری کرده، و همچنین مانع از جمع شدن اجسام و حیوانات ریز در بین موهای گربه می شود. بسته به اینکه آیا موی گربه شما کوتاه یا بلند است، به ابزارهای مختلف نیاز دارید.

قبل از اینکه شروع به شانه زدن گربه نمایید، ابتدا گوش و چشم و دهان و ناخن‌های گربه را مورد بازرسی قرار دهید تا تمیز باشند و علایم بیماری در آنها قابل رویت نباشد. موهای گربه خود را بررسی و بازدید کنید، برای انجام این کار از دستکش‌های استریل استفاده نمایید. (جهت جلوگیری از هرگونه تحریک پوست حیوان خانگی و انتقال میکروب از دست خود به گربه و یا بلعکس).

اطمینان حاصل کنید که مو براق و صاف و پوست گربه نرم و بدون هیچ لکه‌ای باشد. اگر آثاری از شوره مو، زخم، قسمت بی مو (کچلی) یا لکه‌های قهوه‌ای دیدید، حتما برای درمان به دامپزشک مراجعه نمایید.

اگر در هنگام جستجو موهای گربه، متوجه شدید میزان کک بیش از حد معمول است، برای این مرحله می‌توانید از شامپوی ضد کک استفاده نمایید. اگر کنه‌ای را در پوست حیوان خانگی خود یافتید، با یک موچین آن را گرفته از بین موهای حیوان بیرون بکشید. دقت کنید که در حین انجام این کار به پوست حیوان آسیبی وارد نکنید.

شانه زدن گربه مو بلند
در حیات وحش، گربه‌ی مو بلند فقط در زمستان مو ریزی داشت، اما پس از اینکه گربه اهلی شد و محل زندگی آن از لحاظ گرما و نور تغییر کرد، مو ریزی در طول سال اتفاق می افتد. در نتیجه، گربه‌های موبلند باید روزانه شانه شوند، وگرنه موی آنها نمدی خواهد شد. اگر موهای نمدی شده را در مراحل اولیه از هم باز نکنید، دردناک خواهد شد و مجبور خواهید شد گربه را به کلینیک دامپزشکی ببرید تا تحت شرایط بیهوشی موهای گربه کوتاه شود.

شانه زدن گربه مو کوتاه
گربه‌ی مو کوتاه به شانه زدن روزانه احتیاج ندارد، در نتیجه نگهداری آن نیز راحت تر می‌باشد. علاوه بر این، گربه ها موکوتاه نسبت به گربه‌های مو بلند زبان بلندتری دارند که در شانه کردن بدنشان کارایی دارد. دو جلسه‌ی نیم ساعته در هفته برای شانه زدن این نوع گربه‌ها کافیست.

نحوه شانه زدن

* به وسیله ی یک شانه‌ی فلزی دندانه ریز از سر تا تا دم گربه را شانه کنید. در هنگام شانه زدن، گربه را از لحاظ آلودگی به  کک و غیره معاینه کنید.

* از یک برس لاستیکی برای شانه زدن موها در جهت خم آنها استفاده کنید.

* در مورد بعضی از گربه‌ها ی مو کوتاه، می‌توانید از یک برس مویی به جای برس لاستیکی استفاده نمایید. موها را دوباره در جهت خواب آنها شانه کنید.

* بعد از اینکه شانه زدن و برس کشیدن تمام شد، روی موی گربه دست بکشید، این کار باعث خروج چربی از غدد مربوطه می شود و به درخشندگی مو کمک می کند.

* برای شانه زدن موی گربه ازقسمت سر به سمت دم حرکت کنید. به هنگام شانه زدن قسمت گوش گربه، بسیار مراقب باشید زیرا بعضی از گربه‌ها به این قسمت از بدن خود بسیار حساس هستند. بسیاری از گربه‌ها دوست دارند صورتشان را مالش دهند. اگر گربه شما شروع به مالیدن چهره یا دهان خود را بر روی قلم مو کرد، از این عمل گربه ممانعت نکنید. زیرا این کار به آنها کمک خواهد کرد که از مراقبت و نگهداری از خودشان لذت ببرند.

* شانه و برس را به دو طرف و شکم گربه بکشید. این عمل را ابتدا از دو سمت گربه شروع کنید. با احتیاط، به تدریج و به آرامی به سمت شکم گربه حرکت کنید. اگر گربه به شما اجازه شانه کشیدن موهای شکم خود را می دهد، از بالا به پایین به صورت مستقیم شانه را حرکت دهید. اگر بنا به هر دلیلی گربه مانع از این کار شد، عمل شانه کشیدن را متوقف کنید. اکثر گربه ها از این منطقه بدن خود بسیار محافظت می کنند، زیرا باعث می شود آنها احساس آسیب پذیری کنند.

* اگر موهای گربه گره خورده بود، ابتدا با انگشتان به آرامی تمام موهای تابیده شده را با کشیدن موها به سمت پایین، از همدیگر باز کنید. اگر با توده موهای محکم و سخت در هم تابیده روبرو گشتید، به هیچ وجه سعی در از بین بردن و یا اصلاح آنها نکنید. شما می‌توانید یک از اسپری گره بازکن مو استفاده کنید.

* عمل برس کشیدن موهای گربه را ۲ تا ۳ بار در طول هفته تکرار کنید. با توجه به نوع آب و هوا، گربه شما می‌تواند تعداد جلسات بیشتری برای برس کشیدن مو داشته باشد. با داشتن برنامه منظم، گربه شما از آسیب عواملی که در بالا بیان شد محافظت می شود.

* پس از اتمام برس زدن موی گربه، دستکش‌های خود را با آب تمیز مرطوب نمایید و بدن گربه را نوازش دهید، با این عمل موهای سست و ریخته شده بر روی بدن گربه را جمع می کنید.

.

 پت شاپ آنلاین باران پت

لطفا نظر خود را ثبت کنید
* فیلدهای الزامی

 
خرید بالای ۳۰۰ هزار تومان
 
ضمانت اصالت کالا
 
درگاه اینترنتی و کارت بانکی
 
به سراسر کشور