چاقی در گربه

توسط ن.صفائی 2019/9/11 23:42 ثبت نظر

چاقى گربه با بيمارى‌هاى زيادى مرتبط است. اضافه وزن ، یکی از مشکلات مهم سلامتی در گربه‌ها به حساب می‌آید و ریسک ابتلا به بیماریهائی مانند آرتريت (ورم مفصل)، ديابت و سایر بيمارى هاى خطرناک قرار می‌دهد. اگر شما بتوانید استخوان پشت و دنده‌های گربه تان را بدون اینکه زیاد فشار بیاورید احساس کنید، وزن گربه شما نرمال است. شما باید بتوانید ظاهر دور کمر بین دنده‌ها و مفصل ران را از بالا ببینید. و وقتی از کنار به گربه نگاه می‌کنید باید بتوانید یک برآمدگی در شکم بین ران و دنده‌ها ببینید.

دامپزشکان معتقدند چاقی عمر گربه‌ها را كوتاه می‌كند و باعث می‌شود آرتريت دوسال زودتر بروز كند. البته ديابت يک بيمارى ارثی است، اما گربه های چاق احتمال ابتلاء بیشتری دارند.

رژیم غذايی ناسالم، مانند غذاهاى چرب و پركالرى، تشويقی زياد، كم كاری تيروئيد، افزايش سن و عقيم شدن از عواملى هستند که باعث چاقی گربه‌ها می‌شوند. برای جلوگیری از اضافه وزن و چاقی گربه چه کنیم؟

چاقى در گربه ها

مهم ترین عامل پیشگیری از اضافه وزن این است که اول عادات غذائی گربه را بدانيد. بيشتر گربه‌ها ترجيح می‌دهند چندین بار در روز با مقدار كم غذا بخورند. خستگى باعث می‌شود گربه شما غذای بیشتری بخواهد، اما وقتی شما گربه را سرگرم و با گربه بازى كنيد، غذاخوردن اضافی را فراموش می‌کند. حتی گاهى می‌توانيد غذا يا تشويقی گربه را زير يک جعبه يا داخل يک پاكت كاغذى پنهان كنيد تا گربه دنبالش برود و پيدایش كند، در این حال هم تحرک گربه بيشتر می‌شود و هم غذایش را می‌خورد.

بجاى اينكه ظرف غذای گربه را پر كنيد، بهتر است بر اساس نياز، به گربه غذای باکیفیت بدهيد. وقتى حوصله گربه‌تان سر می‌رود، سعى كنيد با بازی و سرگرم کردن گربه، اجازه ندهيد تا از بی‌حوصلگى شروع به غذا خوردن کند.

همچنين غذاهايى با فيبر بالا و چربى كم می‌تواند از چاقى گربه جلوگيری كند.

عوامل چاقی در گربه ها

نوع غذا

غذاهای خشکی که از کیفیت پایینی برخوردار و حاوی کالری زیادی می‌باشند یکی از بزرگترین عوامل افزایش وزن در گربه ها است. هم چنین غذاهایی که حاوی مقدار زیادی کربوهیدرات هستند نیز باعث چاقی گربه می‌گردند. (کربوهیدراتها در رژیم غذایی گربه ضروری نیست.)

مقدار غذای مصرفی

گاهی اوقات افزایش وزن گربه تنها به دلیل مصرف بیش از حد کالری می‌باشد و این به معنای خوردن زیاد می‌باشد. گربه برای وزن ایده‌آل باید در ازای هر پوند وزن خود، حدود ۲۵ کالری کسب کند.

چاقى در گربه ها

روش تغذیه

پر کردن ظرف غذای گربه در طول روز نیز منجر به چاق شدن او می‌شود. بهتر است مقدار مناسب در دو وعده مصرف شود.

سن

گربه‌های بالای ۶ سال به علت کم شدن تحرک و سوخت و ساز بدن، افزایش وزن دیده می شود.

عدم ورزش و تحرک

مقدار کالری بدست آمده باید توسط تحرک و ورزش سوزانده شود و در صورت عدم این کار، منجر به جمع شدن چربی و افزایش وزن می شود. تعداد زیادی اسباب بازی در اختیار او قرار دهید. یکی از اسباب بازیهای مورد علاقه آنها قلاب ماهیگیری ‌‏(مخصوص گربه) است که بازی با آن انرژی زیادی از آنها می‌گیرد.

شما نیز بایستی کمی از وقت خود را به او ‏اختصاص داده وبا او همبازی شوید. آیا می‌دانید که گربه های چاق و کم تحرک حامیان کم تحرک هم دارند؟

عوامل ژنتیکی

بعضی از نژادهای گربه به صورت ژنتیکی با خطر ابتلا به چاقی مواجه هستند. بطور مثال نژاد سیامی به طور طبیعی گربه‌هایی لاغر و کشیده هستند.

گربه های عقیم

گربه‌های عقیم شده نیز مستعد چاقی می‌باشند؛ زیرا به دلیل تغییرات هورمونی، افزایش استروژن در ماده های عقیم و کاهش تسترسترون در نرهای عقیم و کاهش گشتن و پرسه زدن، نیاز گربه به تخلیه انرژی تا حدود ۳۰ ٪ کاهش می‌یابد.

توستوسترن به طور طبیعی باعث تشکیل پروتئین عضلات از طریق جایگزینی اسید آمینه می‌گردد. در حیوانات نر عقیم عدم حضور تستوسترن اجازه می‌دهد که اکثر انرژی به تشکیل چربی اختصاص یابد. در حیوان ماده هورمون محرک فولیکول باعث جذب غذا می‌گردد. در حالی‌که استروژن به نظر می‌رسد که از جذب غذا جلوگیری می‌کند. در حیوانات ماده عقیم سطوح استروس کاهش می‌یابد در حالی‌که میزان هورمون محرک فولیکولی افزایش می‌یابد. این عوامل ممکن است باعث چاقی در بیشتر حیوانات عقیم شود. عقیم شدن باعث کاهش رفتار گردش روی می‌شود بنابراین عدم فعالیت در بدون تغییر انژری غذایی نیز باعث چاقی می شود.

اگر شما گربه عقیمی دارید، او را ترغیب به ورزش و تحرک بیشتر کنید.

شرایط پزشکی

- عدم تعادل هورمونی که می‌تواند بر متابولیسم تاثیر بگذارد و منجر به چاقی شود.

- گربه های که دچار بیماری های تیروئید و دیابت هستند در معرض خطر ابتلا به چاقی می باشند.

- بیماری قلبی که به آنها اجازه ی ورزش و تحرک نمی‌دهد و نتیجه ی این عدم فعالیت چاق شدن می‌باشد.

- آرتریت (ورم مفاصل) که حرکت کردن را برای گربه دردناک می‌کند و گربه از حرکت کردن خودداری می‌کند.

چاقى در گربه ها

پیشگیری چاقی در گربه ها

- فعالیت گربه خود را افزایش دهید و به آنها اسباب‌بازی‌هایی بدهید که به حرکت کردن تشویق شوند.

- به تغذیه گربه خود اهمیت بدهید و به آنها غذاهای چاق‌کننده ندهید، به جای غذاهای مضر به آنها عشق و علاقه هدیه کنید.

- چاقی در نتیجه جذب و ترکیب زیاد انرژی غذا (کالری) در برابر میزان زیاد نیازهای متابولیکی حیوان می‌باشد. انرژی بیش از حد به صورت چربی ذخیره می‌شود.

.

 پت شاپ آنلاین باران پت

لطفا نظر خود را ثبت کنید
* فیلدهای الزامی

 
خرید بالای ۳۰۰ هزار تومان
 
ضمانت اصالت کالا
 
درگاه اینترنتی و کارت بانکی
 
به سراسر کشور